مسیر، انگیزه ها و چالش های من در استفاده از بولت ژورنال ها

برای استفاده از org-mode به عنوان ابزاری برای یادداشت برداری و مستندسازی با مشکلاتی مواجه شدم. از جمله:

  1. استفاده همزمان فارسی و انگلیسی
  2. همگام سازی و انتقال فایل ها روی موبایل
  3. ابزارها و قابلیت های زیاد، اما دشواری فعال کردن و استفاده از آن ها

پس تصمیم گرفتم در کنار اینکه از امکانات این ابزار برای مستندسازی استفاده میکنم، تجربه ای به نام بوژو (بولت ژورنال) را هم بررسی کنم. در این پست قصد دارم تجربه کاربردی خود را هنگام استفاده از این متدولوژی مستند کنم.

هفته اول

طراحی ساختار کلی بولت ژورنال، چیدمان مجموعه ها و پروژها و نحوه نظم و ترتیب دادن به یادداشت ها مرا درگیر خود کرد. قطعا تا زمان رسیدن به مناسب ترین حالت زمان بیشتری باید صرف این موضوع بکنم.

اهمیت داشتن ساختار برای یادداشت برداری، به مدیریت افکار ذهنی کمک می کند. این موضوع می تواند و باید امکان جستجو و یافتن یادداشت را برای شما فراهم کند.

یکی از نیازهای طراحی ساختار، شیوه و ابزار مورد استفاده است. نوع، شکل و تعداد دفترچه ها، ابزارهای نوشتن.

با استفاده از ابزار مورد علاقه ام هنگام نوشتن، سعی کردم محیط یادداشت برداری را برای خودم جذاب کنم. مثلا دفترهای یادداشت دان.

از مزایای استفاده از روش های آفلاین برای یادداشت برداری این است که، حواس پرتی شما را به حداقل می رسد.

دقیقا در زمانی که در حال برنامه ریزی برای انجام کاری هستم، نوتیفیکیشن و پیام ها از اپلیکیشن های دیگر حواس مرا پرت نمی کند.

چون شیوه استفاده از ابزار را خودم کنترل می کنم، محدودیتی برای من ایجاد نمی کند. به جای تمرکز روی ابزار، روی افکارم و مدیریت آن ها تمرکز می کنم.

همواره تغییر بستر فعالیت (پلتفرم) با توجه به نو و تازه بودن در کوتاه مدت برایم ایجاد آرامش ذهنی می کند. اما این بار احساس بهتری نسبت به روش های قبلی دارم. کیفیت این آرامش را درک می کنم.

هفته دوم

بولت ژورنال - هفته دوم
بولت ژورنال

سال ها بود که به دست خط و نوشتن روی کاغذ توجهی نمی کردم. پس از شروع بوژو (بولت ژورنال) به چگونه بهتر نوشتن توجه می کنم. و پس از سال ها تجربه جالبی است.

بازنویسی فهرست که مجددا مجبور به طراحی آن شدم سرعت بیشتری برای پیدا کردن مطالب به من می دهد.

هنوز از نحوه دسته بندی مجموعه ها راضی نیستم. و در تلاش برای بازطراحی ساختار آن هستم.

مجموعه ها به معنی ایجاد بخش هایی برای بوژو هستند که به یک موضوع مربوط می شوند و به شما کمک می کنند تا برای تفکیک و ثبت افکار ذهنی راحت تر پیاده سازی کنید. با استفاده از مجموعه ها، فعالیت ها یا افکار ذهنی مربوط به موضوعی خاص را کنار دیگر سطرهای همان موضوع یادداشت می کنید.

موضوع بعدی بحث استفاده از بوژو برای یادآوری کارها است. تا بوژو علاوه بر یادداشت، به یادآوری آن ها نیز کمک کند.

در این رابطه باید از ماه نگار یا هفته نگار استفاده کنم. و فعالیت هایی که قصد دارم در روزی خاص انجام دهم، با ذکر تاریخ آن جا درج کنم.

اما همچنان موفق به پیاده سازی آن نشده ام.

تجربه جالب دیگر، آن که با توجه به محیط دیجیتال دیجی کالا، استفاده از این ابزار نزد همکاران گاهی عجیب و جالب به نظر می رسد. بازخوردهای جالبی دریافت می کنم.

از نگاه روانشناسی همانطور که در کتاب نیز به آن اشاره شده است. اقدام نوشتن روی کاغذ باعث آرامش ذهن می شود. من در حال تجربه این آرامش هستم.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =