بررسی عملکرد سرویس فروش خودرو،‌ همراه مکانیک

تجربه شخصی استفاده از سرویس فروش خودرو همراه مکانیک صرف نظر از خدمات متفاوت این مجموعه که جای خالی آن در استارت آپ های کشور کاملا احساس میشد، و با روی کار آمدن و شروع فعالیت ایشان قسمت بزرگی از دغدغه فروشندگان خودرو که قیمت گذاری آن باشد مرتفع شده، محصول نهایی و عملکرد آن در اجرا با کمبود هایی رو به رو است که با امید مرتفع شدن آن ها این بررسی صورت گرفته است.

ثبت سفارش فروش خودرو

پیش از ثبت سفارش با استفاده از قسمت قیمت خودرو دست دوم حتما نسبت به قیمت بازار خودروی خود اطلاعات کسب کنید. ضمن اینکه با مقایسه قیمت ها در دیگر مراجع نسبت به صحت قیمت گذاری ایشان نیز اطمینان حاصل می کنید.

فرایند ثبت سفارش در سایت خیلی ساده است. و در پایان این فرایند حس خوبی به شما دست می دهد.

صفحه ثبت سفارش فروش خودرو همراه مکانیک
صفحه ثبت سفارش فروش خودرو همراه مکانیک

تعیین کارشناس و زمان مراجعه ایشان به محل

این مرحله از فرایند ظاهرا مانند همه فرایند هایی که درگیر نیروی انسانی می شود با اختلالاتی روبه رو است.

زمان تعیین شده برای تماس کارشناس با من که از طرف خودم در سایت تعیین شده بود، به اتمام رسید و تقریبا نیم ساعت(۲۶ دقیقه) پس از پایان زمان تعیین شده با من تماس گرفته شد.

در این مکالمه کارشناس به خوبی پاسخگوی سوالات، ابهامات و فرایند فروش ماشین بود و سوالی را بدون پاسخ نگذاشت.

در پایان مکالمه زمان مراجعه حضوری کارشناس جهت قیمت گذاری دقیق مشخص شد.

مراجعه کارشناس برای قیمت گذاری دقیق

این مرحله هم به لطف حضور نیروی انسانی همراه با مغایرت هایی بود. پیش از حضور کارشناس زمان های مختلفی چه از سوی دفتر همراه مکانیک و چه از سوی کارشناس به من اعلام شد.

زمان تماستماس گیرندهجزئیات
۱۷:۲۶ روز اولدفترزمان مراجعه کارشناس روز دوم بین ۹:۳۰ تا ۱۰:۰۰ تنظیم شد
۰۹:۳۸ روز دومکارشناسکارشناس زمان مراجعه خود را به ۱۱:۳۰ تغییر داد
۱۱:۲۱دفترمجددا کارشناس و زمان مراجعه به ۱۲:۳۰ همان روز تغییر کرد
۱۱:۲۶کارشناسکارشناس برای هماهنگی مجدد ساعت ۱۲:۳۰ را تایید کرد
۱۲:۰۶کارشناسکارشناس زودتر از موعد مقرر در ساعت ۱۲:۰۶ حاضر شد
مجموع زمان انتظار مشتری۲ ساعت و ۶ دقیقه

گفتگوی صمیمی و مودب کارشناسان دفتر و بررسی خودرو، نشان از انتخاب ها و آموزش های خوب تیم منابع انسانی این مجموعه است.

از سویی، ضعف در هماهنگی از دو سو قابل بررسی است.

 1. این اتفاق هرگز رخ نداده است و من اولین مشتری استثنا هستم که با این ناهماهنگی رو به رو می شوم.
 2. برای اکثر مشتریان اتفاق می افتد، که نشان از ضعف در مدیریت اجرایی این مجموعه دارد.

کارشناس پس از بررسی کامل خودرو اقدام به گرفتن عکس و عقد قرارداد با مشتری می کند. مدت این قرارداد ۳۰ روزه تنظیم، و مبلغ ۱۰۰ هزار تومان به عنوان ودیعه از فروشنده اخذ می شود که پس از فروش خودرو از خریدار اخذ (این ودیعه نکته ای دارد که در پایان بررسی متوجه نکته خواهید شد) می شود.

اعلام قیمت کارشناسی

حدود ساعت ۱۱ صبح روز سوم کارشناس دفتر همراه مکانیک قیمت نهایی جهت آگهی را به من اعلام کرد. و قرار شد در بازه های ۳-۴ روزه در مورد روند تماس ها و مشتریان با هم صحبت کنیم.

رفتار محترمانه و ارائه توضیحات کارشناسی از مزایای این گروه در هر مرحله از مکالمه محسوب می شود.

انتظار پیدا شدن مشتری

از آنجایی که آگهی فروش در روزهای آخر هفته انتشار پیدا کرد، حدس می زدم مشتری به سرعت پیدا شود که حدسم درست از آب در آمد و عصر روز شنبه که تعطیل هم بود مشتری پیدا شد.

از نکات برجسته این قسمت از فرایند این بود که همراه مکانیک به صورت پیامکی شما را از تعداد بازدید آگهی خودرو مطلع می کند.

همیشه از بزگترین دغدغه های فروشندگان خودرو، پاسخگویی به تماس هایی است که یا از روی کنجکاوی تماس می گیرند یا دلال هستند و قصد کلاه برداری دارند. که با وجود همراه مکانیک این دغدعه به طور کلی از روی دوش شما برداشته می شود.

هماهنگی برای بازدید خودرو از سوی دفتر همراه مکانیک به خوبی صورت می گیرد.

بعد از ابراز علاقه مشتری برای خرید خودرو، مجددا کارشناس خودرو دیگری برای بررسی خودرو به محل اعزام می شود که این بار از سوی خریدار و در راستای انتظارات و خواست های ایشان خودرو را بررسی می کند.

مبایعه نامه

تنظیم مبایعه نامه هم توسط کارشناسی که از سوی خریدار اعزام می شود،‌ صورت می گیرد.

قیمت و حق الزحمه

فرایند و روش اجرای تمامی مراحل کار بسیار شفاف و خوشحال کننده بود اما برای من بعنوان فروشنده خودرو ابهاماتی در حوزه قیمت گذاری و حق الزحمه پیش آمد که ترجیح می دادم از ابتدا صادقانه و شفاف بیان شود.

داستان قیمت گذاری

پس از اولین تماس من با شرکت مقرر شد که هزینه های کارشناسی و کمیسیون شرکت از خریدار خودرو اخذ شود.

هنگام قیمت گذاری بازه ای ۲ میلیون تومانی برای حد پایین و حد بالای قیمت خودرو من در نظر گرفته شد. و خریدار نهایی خودرو، قیمت حد بالا را برای خرید خود پرداخت کرد! اما از اینجا داستان کمی تغییر کرد، آنجایی که قرار بود هزینه ها از خریدار اخذ شود از قیمت تمام شده خودرو، حق الزحمه و کمیسیون آن کسر شد، با این استدلال که مبلغ دریافتی من (فروشنده) بالاتر از حد پایین بازه مشخص شده است!

از آنجایی که در مکالمات تلفنی مقرر شده بود هزینه خدمات همراه مکانیک از خریدار اخذ شود، به میزان این حق الزحمه توجهی نکرده بودم تا زمانیکه مبلغ آن را از قیمت نهایی خودرو کم گردید.

برابر ماده ۳ قرارداد مشاوره فروش خودرو

حق الزحمه تنظیم مبایعه نامه،‌ کارشناسی، و ضمانت کارشناسی برابر ۱.۵ درصد ارزش خودرو می باشد که به عهده خریدار است.

حق الزحمه از خریدار اخذ می شود اما مبلغ آن در قیمت اعلامی به مشتری مستتر است. در حقیقت کارشناسان بازه بزرگتری برای فروش در نظر می گیرند، تا هم قیمت را مطابق بازار اعلام کرده باشند، و هم ریسک نپذیرفتن، یا سنگین بودن هزینه کارشناسی توسط خریدار را کاهش دهند.

متاسفانه علارغم تماس نظرسنجی و اعلام این مطلب به همراه مکانیک، همچنان از سوی ایشان نه تماسی دریافت کرده ام و نه باقیمانده حساب من با ایشان تسویه شده است.

نتیجه

در کنار تمام ارزش هایی که همراه مکانیک به فرایند فروش یا خرید خودرو اضافه می کند،‌ شفاف سازی قیمت گذاری و تعیین هزینه ها از نکات برجسته ای است که می تواند حس بهتری را به مشتری در هر دو سوی معامله ایجاد کند.

گفتگو کنید

6 نظر

 1. سلام و درود،
  از اینکه تجربه خودتان را به شکلی جذاب و بدون تعصب به اشتراک گذاشتید، بی نهایت سپاسگذارم.
  متاسفانه اغلب شرکت‌های ایرانی حتی در مدیریت ارتباط با مشتری دارای کاستی‌های فراوانی هستند و اصلا به سمت مدیریت تجربه مشتری حرکتی نکرده اند.
  امیدوارم در آینده کشور عزیزمان، شاهد رشد و شکوفایی بیشتر کسب و کارها در این زمینه‌ها باشیم.

  1. ممنون از ارائه نظر، البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که، متاسفانه با توجه به شرایط اقتصادی موجود، رویکرد کسب و کارها بیشتر نجات است تا بهبود! چرا که ایجاد تجربه خوب برای مشتری مستلزم هزینه است.

  2. سلام خب الان نمیشه بگید حق الزحمه را چقدر بیشتر پرداخت کردید؟ و اینکه در مجموع پیشنهاد می کنید یا نه؟

 2. مجموعه ایی به شدت گنده گو و کم عمل
  پشتیبانی و عملکرد بسیار ضعیف که فقط میخوان عکس و مشخصات ماشین شما رو بگیرن بزارن تو سایت که بگن اینهمه ماشین داریم اما در عمل جز گرفتن وقت شما هیچ کاری انجام نمیدن.
  اینها مثل نمایشگاهی های هستن که ماشین میخواهی امانی بفروشی بهت یه قیمتی میدن که خودت تعجب میکنی و میگی ای ول چه قدر بالا قیمت داد بهم بزارم تو نمایشگاه برام بفروشه
  اما درحقیقت اینها دارن نمایشگاه خودشون با ماشین شما پر میکنن و هیچ تعهدی ندارن به فروش …فقط یه مدت شما هستی که بی وسیله شده و باعث پز دادن نمایشگاهی که اینهمه ماشین دارم تو نمایشگاه
  سایت همراه مکانیک هم دقیقا همینه..الکی میاد ادعاهای بزرگ میکنه تبلیغات الکی و دروغ میکنه..کارشناسش که میفرسته به دروغ تو سایت برات چیزی میزنه که اعتراض هم میکنی صد بار میگه اصلاح میشه ولی نمیشه.
  با مسئول فروش ماشینت تماس میگیری جواب نمیده بهش پیغام میدی هیچی .پشتیبانی هم داغون تر از خود مسئول فروش
  در عمل اگه اینها تو این مدت فعالیت ۱۰۰ تا ماشین هم فروخته باشن.
  الان هم مدعی هستن که تا حالا ۸۲۶۹۱ فروختن ؟؟!!فقط ادعا البته ..دروغ هرچی بزرگتر باورش آسانتر
  دیوار هم ادعا رو نداره که اینها دارن

 3. شاخص هایی مثل، تعداد ماشین ارائه شده برای فروش و… حتما از دغدغه های کسب وکارها هست، البته که بسیار ناراحت کننده است که شما چنین تجربه ای با برخورد با ایشان داشتید.
  نمیدونم در چه بازه ای با این مسئله برخورد کردید، اما حتما بستگی به شرایط بازار هم دارد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − ده =