شروع داستان

با توجه به اینکه org-mode ماژولی روی emacs است، ابتدا مختصری از emacs را بیان میکنم و سپس در ادامه به تشریح org-mode را بررسی میکنم.

Emacs

بر اساس تعریف خوبی که سایت گیت ارائه کرده است، نرم افزار emacs را تعریف میکنیم.

Emacs یک ویرایشگر متن محبوب است که به طور عمده بر روی سیستم های مبتنی بر یونیکس توسط برنامه نویسان، دانشمندان، مهندسان، دانش آموزان و مدیران سیستم استفاده می شود.

مانند سایر ویرایشگرهای متن یونیکس، Emacs دستورات تایپ شده و ترکیبی از کلید های خاص را فراهم می کند که به شما اجازه می دهد تا کلمات، حروف، خطوط و دیگر واحد های متن را دستکاری کنید و اعمال افزودن، حذف، قرار دادن را انجام دهید.

Emacs خود با استفاده از زبان برنامه نویسی Lisp ساخته شده است و از کاربران دعوت شده تا با استفاده از همان زبان گسترش یا شخصی سازی شود.

Emacs همچنین تعدادی از قابلیت های مناسب مانند توانایی ایجاد یک کامپایلر برنامه و اداره پست الکترونیکی را از طریق ویرایشگر ارائه می دهد.

https://git.ir/learning-emacs-in-on/

Org-mode

یکی از ویژگی های ویرایشگر متن باز emacs، قابلیت org-mode است که در سال ۲۰۰۳ توسط توسعه دهنده ای به نام کارستن دومینیک به این ویرایشگر اضافه شد.

org-mode ابزاری است برای ویرایش، سازماندهی و طراحی یادداشت ها، برنامه ها و نویسندگی. از آنجایی که خروجی این ابزار روی فایل های متنی ساده ایجاد می شود حجم بسیار کمی را به خود اختصاص می دهد.

در حقیقت این ابزار،‌ واسطه ای است میان فایل های متنی ساده و یک ویرایشگر متن باز مانند emacs که قابلیت هایی را به متن ایجاد شده توسط شما، با رعایت مشخصه های متنی از پیش تعریف شده ایجاد می کند.

از جمله این قابلیت ها

 • فهرست بندی مطالب
 • سطح بندی بدون محدودیت
 • ایجاد موضوع و زیر موضوع
 • جا به جایی عناوین
 • اختصاص تاریخ و زمان اجرا برای هر کار
 • امکان ایجاد انواع مختلف جداول همراه با برخی توابع آن ها
 • امکان گزارش گیری
 • تعریف تگ  روی کارها و دسته بندی آنها

ویرایشگر متن emacs معمولا توسط توسعه دهندگان نرم افزار استفاده میشود و آقای دامینیک این ابزار را برای استفاده شخصی ساخته است. اما پس از انتشار آن، با توجه به علاقه مندی دیگر توسعه دهندگان، این ابزار تبدیل شد به ابزاری جهانی برای انواع مختلف مدیریت کارها و پروژه ها.

علاوه بر قابلیت های نامحدودی که این ابزار در اختیار استفاده کننده از آن قرار می دهد، متن باز بودن آن و امکان استفاده همیشگی، از ویژگی هایی بود که باعث شد علاقه مند بشم برای مدیریت کارهای روزانه و یادداشت برداری از آن استفاده کنم.

org-mode در عمل

از آنجا که استفاده از org-mode در مرحله اول ممکن است کمی پیچیده بنظر برسد،‌ توسعه دهندگان موبایلی نرم افزارهایی را به عنوان واسط برای ارتباط با این ابزار ارائه کرده اند.

از جمله این نرم افزارها که توسط علاقه مندان در حال استفاده است، می توان به نرم افزارهای زیر اشاره کرد.

 • orgzly for android
 • beorg for ios


مستندات بسیار خوبی برای استفاده از org-mode در اختیار عموم قرار دارد، و در صورتی که علاقه به استفاده از این ابزار هستید، به راحتی می توانید با یک جستجوی ساده به مستندات جالبی برای استفاده کردن از این ابزار دست پیدا کنید.

و در مورد نرم افزار موبایلی orgzly، در این پست مختصری از ویژگی ها و امتیازات آن برای مدیریت کارها و یادداشت برداری براساس تجربه شخصی خواهم گفت.

نرم افزار beorg هم روی پلتفرم iOS نوشته شده است، و مدت زمان کوتاهی را جهت بررسی آن اختصاص دادم. که ذکر نکات ذیل در مورد آن به شما کمک خواهد کرد.

 • از نظر طراحی رابط کاربری، نسبت به orgzly تجربه ضعیف تری در اختیار مخاطب قرار می دهد.
 • نحوه دسترسی به فایل های تولید شده توسط مخاطب جهت ویرایش روی org-mode مراحل نسبتا سخت و پیچیده ای دارد.
 • قابلیت های یادداشت برداری، نسبت به قابلیت تعریف کار بسیار مغفول مانده است، و مخاطب به نرم افزار تنها به عنوان یک نرم افزار مدیریت کارهای روزانه می‌تواند توجه کند.

البته نرم افزار های مشابهی برای iOS نیز طراحی شده است اما با استقبال کاربران مواجه نشده است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 1 =